Komu przysługuje ulga na działania BR
Na podstawie rozwiązań tarczy antykryzysowej, koszty kwalifikowane ponoszone w 2020 r. na działalność badawczo-rozwojową, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19 podatnik może odliczyć od dochodu będącego podstawą obliczenia zaliczki na podatek. Zatem odliczenie tych kosztów kwalifikowanych może nastąpić już przy obliczaniu zaliczki, a nie dopiero w zeznaniu rocznym.
Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy o CIT i art. 26e ust. 1 ustawy o PIT, podatnik uzyskujący przychody:
- inne niż przychody z zysków kapitałowych (w przypadku podatników CIT),
- z pozarolniczej działalności gospodarczej (w przypadku podatników PIT),
- odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT albo art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2 ustawy o PIT, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych (ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. pozarolniczej działalności).
Koszty kwalifikowane
Najogólniej mówiąc, za koszty kwalifikowane uznaje się:
1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów wynagrodzeń za pracę pracowników oraz osób zatrudnionych na podstawie umów zlecenia i o dzieło oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika (w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta